13 lip Prześwietlenie zębów.
Prześwietlenie zębów to badanie radiologiczne, dzięki któremu można ocenić m.in. stan uzębienia. Jest to o tyle istotne, że niektórych zmian nie da się zauważyć gołym okiem. Dlatego takie badanie stanowi kopalnię wiedzy dla dentystów i umożliwia im postawienie trafnej diagnozy. Dowiedz się więcej.
Na czym polega prześwietlenie zębów?
Prześwietlenie zębów to badanie RTG, które pozwala ocenić m.in. stan zębów i dziąseł, a także kości szczęki. W jego ramach prześwietla się tkanki przy pomocy promieniowania rentgenowskiego. Jego wykonanie bywa konieczne zarówno w leczeniu zachowawczym i ortodontycznym, jak i w samej chirurgii szczękowej.
Czy prześwietlenie zębów jest bezpieczne?
Prześwietlenie jamy ustnej generalnie jest bezpieczne. Obecnie wykorzystuje się do wykonania takiego badania niskie dawki promieniowania (o wiele niższe niż kiedyś). Jak często można robić RTG zębów? Wychodzimy z założenia, że należy wykonywać je tyle razy, ile jest to konieczne do prawidłowego leczenia.
Warto tutaj zaznaczyć, że wykonanie zdjęcia pojedynczego zęba generuje mniejszą dawkę promieniowania niż oglądanie telewizji przez dwie godziny. Badanie RTG można wykonywać również u dzieci, jednak kryteria są tutaj o wiele bardziej restrykcyjne. Dodajmy, że rentgen zębów nie jest jednak bezpieczny dla kobiet w ciąży, ponieważ w nieodpowiedni sposób może wpłynąć na płód.
Rodzaje prześwietlenia zębów
Jeśli chodzi o prześwietlenie zębów, najczęściej wykonuje się:
-prześwietlenie panoramiczne zębów – w jego ramach powstaje zdjęcie przeglądowe, na którym uwidocznione są wszystkie zęby, ale też m.in. stawy skroniowe czy zatoki szczękowe,
-prześwietlenie jednego zęba – jest to tzw. RTG punktowe, które służy do oceny jednego konkretnego zęba, stosuje się je m.in. w leczeniu próchnicy oraz stanów zapalnych.
Aby wykonywać tego typu badania, korzystamy z wysokiej klasy urządzeń, które pozwalają uzyskać precyzyjny obraz określonych struktur anatomicznych.
Oprócz klasycznych badań RTG można wyróżnić również tomografię komputerową 3D, która oferuje zdjęcia najwyższej jakości, przy jednoczesnym wykorzystaniu minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego. Pozwala ona jeszcze precyzyjniej stawiać diagnozę. Umożliwia m.in. ocenę dna zatoki szczękowej czy też planowanie implantów w obu łukach.
Ile kosztuje zdjęcie RTG zębów? Ile się na nie czeka?
Zdjęcie panoramiczne kosztuje 100 zł. Ile kosztuje RTG punktowe? W naszym gabinecie wliczamy je w cenę leczenia kanałowego lub wizyty konsultacyjnej. Ile czeka się na zdjęcia RTG? Maksymalnie kilkanaście minut. Jeśli chodzi o tomografię komputerową, jej wykonanie kosztuje od 100 do 250 zł, w zależności od wielkości pola obrazowania.
Czy na zdjęciu RTG widać stan zapalny?
Na zdjęciu RTG mogą być widoczne bardzo zaawansowane stany zapalne zębów. Jeżeli są one jednak łagodne, raczej ich nie będzie można na nim zauważyć. Warto jednak dodać, że można na nim zaobserwować również stany zapalne kości szczęki lub żuchwy.
Skontaktuj się z nami
Chcesz dowiedzieć się więcej o prześwietleniu zębów? Zastanawiasz się, które rozwiązanie będzie najlepsze w Twoim przypadku? Jeśli tak, zachęcamy do kontaktu. Zadzwoń do nas na numer 734 767 987 lub wypełnij formularz na stronie.