Periodontologia Jarosław

Leczenie kanałowe u dziecka

Leczenie kanałowe w wielu przypadkach pozwala uratować ząb. Ale czy przeprowadza się ten zabieg również u dzieci?
 
 

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne, podejmuje się w przypadku, gdy dojdzie do zapalenia miazgi zęba, czyli jego żywej, unerwionej i unaczynionej tkanki. Taki zabieg polega na usunięciu zainfekowanej miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych, a następnie oczyszczeniu ich i wypełnieniu odpowiednim materiałem (najczęściej ciekłą gutaperką). W wielu przypadkach leczenie kanałowe stanowi jedyną alternatywę dla usunięcia zęba.
 
Ale czy leczenie kanałowe wykonuje się również na zębach mlecznych u dzieci?

Czy zęby mleczne leczy się kanałowo?

Czy leczenie kanałowe zębów mlecznych u dzieci ma sens? Część rodziców nie przykłada dużej uwagi do leczenia “mleczaków” swoich dzieci, Wychodzą z założenia, że skoro zęby te są jedynie tymczasowe, nie trzeba troszczyć się o ich zdrowie – przecież i tak kiedyś wypadną. Dlatego wolą, żeby dziecku usunięto chory ząb niż wyleczono go kanałowo.
 
Takie podejście jest błędem. To prawda, że te zęby wypadną, by zrobić miejsce zębom stałym, ale powinno do tego dojść samoistnie w odpowiednim czasie. Przedwczesna utrata zębów mlecznych wiąże się z niekorzystnymi konsekwencjami. Może wówczas dojść do przemieszczenia się pozostałych zębów i powstawania wad zgryzu takich jak stłoczenia. Może to skutkować zablokowaniem miejsca dla zębów stałych, co opóźnia lub hamuje ich wyrzynanie. Może dojść też do zahamowania wzrostu kości. Zbyt wczesna utrata “mleczaków” wpływa też na powstawanie wad wymowy, ponieważ zęby są potrzebne do prawidłowej artykulacji głosek.
 
A zatem mając do wyboru usunięcie lub leczenie kanałowe mlecznych zębów, warto zdecydować się na tą drugą opcję. Niestety nie zawsze jest ona możliwa. Leczenie kanałowe mleczaka można przeprowadzić dopiero wtedy, gdy całkowicie uformuje się jego korzeń. Rozwój korzenia kończy się z reguły dopiero około roku po wyrżnięciu zęba. Ale jest to kwestia indywidualna, którą sprawdza się dla danego przypadku za pomocą badania RTG. Leczenie mleczaków kanałowo w przypadku niektórych zębów można przeprowadzić już u dwulatków. U dzieci trochę starszych można ten zabieg przeprowadzać już na pierwszych zębach trzonowych, a leczenie endodontyczne trzecich trzonowców możliwe jest zwykle dopiero powyżej trzeciego roku życia.
 
Leczenie kanałowe zębów mlecznych nie jest też przeprowadzane u dzieci, jeżeli w tkankach okołozębowych ma miejsce przewlekły stan zapalny. Przeciwwskazania obejmują też perforację dna komory zęba oraz znaczny stopień zniszczenia koron zębowych.
 
Oceny, czy ząb mleczny kwalifikuje się do leczenia kanałowego, dokonuje lekarz, biorąc pod uwagę między innymi stan zęba, ogólny stan zdrowia dziecka, a także przewidywany czas do wyrżnięcia się zęba stałego w tym miejscu.
 
 
Leczenie kanałowe u dziecka
 
 

Leczenie kanałowe mleczaków

Jeżeli chodzi o zęby mleczne, leczenie kanałowe przebiega podobnie jak w przypadku zębów stałych – obejmuje otworzenie komory, oczyszczenie jej i kanałów korzeniowych z miazgi oraz wypełnienie powstałej w ten sposób pustej przestrzeni ciekłą gutaperką i na koniec odbudowę zęba.
 
Nie oznacza to jednak, że leczenie kanałowe zęba mlecznego jest identyczne z leczeniem zęba stałego. Zachodzi przede wszystkim różnica w budowie zęba. Kanały korzeniowe mleczaków są węższe, co może stanowić pewne utrudnienie, ale jednocześnie są też z reguły prostszej budowy, bez licznych rozgałęzień, jakie tak często można napotkać w zębach stałych.
 
Należy też pamiętać, że dzieci to szczególnie wrażliwi Pacjenci, dlatego taki zabieg powinien wykonywać stomatolog odznaczający się odpowiednim podejściem.
 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu kanałowym, odwiedź Novadent. Na wizytę możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer 734 767 987 lub wypełniając formularz.