Leczenie kanałowe przez koronę - co warto wiedzieć w tym temacie?

Leczenie kanałowe przez koronę – co warto wiedzieć w tym temacie?

Niektóre sytuacje doprowadzają u Pacjentów do pojawienia się uszkodzeń w zębach takich jak pęknięcia, złamania, rozległa próchnica,. Wówczas doskonałym rozwiązaniem są dla nich uzupełnienia w postaci korony. Z nimi uśmiech znowu jest estetyczny, a całe uzębienie spełnia swoje podstawowe funkcje. Niestety czasem dochodzi do sytuacji, gdy pod koroną Pacjent zaczyna odczuwać ból. Co może być przyczyną takie stanu rzeczy i jakie są wówczas możliwości leczenia?
 
 

Przyczyny bólu pod koroną

Istnieje kilka czynników, które mogą prowadzić do bólu zęba pod koroną. Jednym z głównych jest stan zapalny miazgi w korzeniu zęba. . Dodatkowo nieprawidłowy zgryz (okluzja) lub bruksizm (zgrzytanie zębami w nocy) mogą również wywoływać dyskomfort w okolicy korony. Pierwsza pomoc w domowym zaciszu
 
W momencie, gdy pojawiają się pierwsze oznaki bólu, warto zadbać o dokładną higienę jamy ustnej, w celu wyeliminowania bakterii i zapewnienia dziąsłom ochrony. Warto również zastanowić się nad tym, czy powodem bólu pod koroną nie jest bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, które najczęściej występuje w nocy. Dobrze jest w miarę możliwości zapytać osobę, z którą się śpi, czy nie zauważyła takiego zjawiska. Może to być bowiem przyczyną pojawiającego się bólu i tym samym konieczne stanie się stosowanie szyn relaksacyjnych. Trzeba jednak wiedzieć, że o ile obserwację prowadzi się w domowym zaciszu, to metody leczenia powinny być konsultowane z lekarzem. Może się bowiem okazać, że nie tylko zaciskanie zębów jest przyczyną bólu.
 
 
Leczenie kanałowe przez koronę - co warto wiedzieć w tym temacie?
 
 

Kiedy należy udać się do dentysty?

Jeśli ból zęba pod koroną nie ustępuje lub staje się silniejszy, konieczna jest wizyta u dentysty. Profesjonalna diagnoza jest niezbędna i jest początkiem drogi do skutecznego leczenia. Dentysta może zalecić odpowiednie środki zaradcze lub dalsze procedury, w zależności od przyczyny bólu. Jeśli podejrzewasz bruksizm, warto wspomnieć o tym swojemu lekarzowi, ponieważ może to mieć istotny wpływ na wybór terapii.
 
 

Leczenie kanałowe przez koronę

W przypadku konieczności rozpoczęcia leczenia kanałowego zęba pod koroną protetyczną istnieją dwie główne możliwości interwencji. Pierwsza z nich polega na wykonaniu dostępu poprzez koronę protetyczną, co stanowi analogiczny zabieg do dostępów wykonywanych w naturalnym uzębieniu. Jednakże taka procedura często wiąże się z utrudnieniami, zwłaszcza jeśli chodzi o precyzyjne pomiary długości korzeni, które wpływają na skuteczność leczenia kanałowego.
 
W zależności od różnych czynników, takich jak np. materiał użyty do produkcji korony, może okazać się, że jedyną skuteczną opcją jest całkowite zdjęcie korony. Po zakończeniu procesu leczenia kanałowego i starannej odbudowie zęba, możliwe będzie założenie nowej korony. Takie postępowanie jest również rutynowo wybierane w przypadku nieszczelności korony lub jej nieprawidłowego wykonania.
 
 

Dowiedz się więcej

Masz obawy co do stanu zdrowia swojego uzębienia? Nie zalecamy czekać. Najlepiej jest od razu skontaktować się z naszą recepcją i umówić się na wizytę. Możesz to zrobić telefonicznie 734 767 987 lub wypełniając formularz.