05 cze Leczenie kanałowe a nowotwory
Od pewnego czasu można gdzieniegdzie natrafić na teorie dotyczące rzekomych groźnych powikłań leczenia kanałowego, mianowicie zwiększonego ryzyka nowotworów. Czy w tych pogłoskach jest ziarno prawdy?
Czy leczenie kanałowe powoduje raka?
Dezinformacja to coś bardzo szkodliwego, dlatego należy z nią walczyć i stanowczo rozprawiać się z mitami. Od razu więc mówimy zdecydowanie – nie, leczenie kanałowe w żadnym razie nie zwiększa ryzyka nowotworów. Twierdzenie, że leczenie kanałowe powoduje raka, jest całkowicie nieprawdziwe. To rutynowy, bezpieczny zabieg, który nie niesie ze sobą poważnych zagrożeń dla zdrowia, a wręcz przeciwnie – ma korzystny wpływ na zdrowie organizmu, ponieważ pozwala pozbyć się stanu zapalnego.
Leczenie kanałowe a nowotwory – skąd wziął się mit?
Teorie o powiązaniu leczenia kanałowego z rakiem nie mają więc nic wspólnego z rzeczywistością. Ale w takim razie na czym się opierają? Skąd się wzięły?
Źródłem zamieszania są przede wszystkim treści i filmy na popularnych portalach w internecie. Ich autorzy swoje rewelacje opierają głównie na tezach kanadyjskiego stomatologa Westona Price’a. Twierdził on, że idealne oczyszczenie kanałów korzeniowych podczas leczenia kanałowego jest niewykonalne, co oznacza, że w dalszym ciągu rozwijają się w nich bakterie. Właśnie to według niego ma być przyczyną zmian nowotworowych w organizmie. Dlatego ludzie, którzy powołują się na te badania, stoją na stanowisku, że lepiej jest chory ząb usunąć niż leczyć kanałowo.
Jaki jest tutaj słaby punkt? Otóż warto zdać sobie sprawę, że Weston Prince żył na przełomie XIX i XX wieku, a badania, na których oparł swoje tezy, mają już niemal sto lat. Metodyka badań nie była wtedy tak rozwinięta jak obecnie, zatem również samych badań i opartych na nich też nie możemy dziś uznawać za rzetelne. Od czasu Prince’a nie tylko rozwinęła się metodyka badań, ale również sama endodoncja poczyniła ogromne postępy.
Leczenie kanałowe a rak – jaka jest prawda?
Nowsze badania całkowicie obalają tezy Prince’a. Związek leczenia kanałowego z nowotworami istnieje, ale jest zupełnie przeciwny. Zdrowie zębów ma wpływ na stan reszty organizmu, toteż przeprowadzenie leczenia kanałowego może zmniejszyć ryzyko raka.
To właśnie zaniechanie leczenia kanałowego ma niekorzystny wpływ na zdrowie organizmu. Przewlekły stan zapalny może fatalnie odbić się na innych jego aspektach – efektem rozwoju niebezpiecznych bakterii mogą być między innymi schorzenia takie jak reumatyzm i miażdżyca. Leczenie kanałowe pozwala usunąć przyczynę stanu zapalnego i zażegnać ten problem.
A co z alternatywą dla leczenia kanałowego, czyli ekstrakcją zęba? Szczerze? Jeżeli nie jest absolutnie konieczna, to jej nie polecamy. Brak nawet pojedynczego zęba wiąże się z przykrymi konsekwencjami, takimi jak przemieszczanie pozostałych zębów i zanik kości w miejscu brakującego zęba. Leczenie kanałowe, możliwe obecnie do przeprowadzenia nawet w jeden dzień, pozwala na pozostawienie zęba w zębodole, co jest korzystne dla całej jamy ustnej.
Dowiedz się więcej
Leczenie kanałowe jest zabiegiem bezpiecznym i korzystnym dla zdrowia. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o nim więcej, zapraszamy do Novadentu. Na wizytę u nas możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer 734 767 987 lub wypełniając formularz.