Afty – jak wyglądają i czy są zaraźliwe? Leczenie aft w domu i u dentysty

Afty – jak wyglądają i czy są zaraźliwe? Leczenie aft w domu i u dentysty

Afty nie wydają się dużym problemem, a jednak te niewielkie zmiany utrudniają zwykłe funkcjonowanie. Co można zrobić, żeby rozwiązać ten problem?
 
 

Jak wyglądają afty?

Afty to zmiany w jamie ustnej, które mają formę owrzodzenia lub nadżerek. Łatwo można poznać je po wyglądzie. Afta ma okrągły kształt i niewielki rozmiar – może mieć od kilku milimetrów do centymetra średnicy. Afta najczęściej ma biały lub żółtawy kolor, a jej obrzeże jest czerwone. Zazwyczaj afty pojawiają się w okolicach dziąsła, podniebenia i języka, jednak również inne obszary jamy ustnej nie są przed nimi bezpieczne.
 
Afty są zatem nieduże i jest to raczej łagodne schorzenie, są jednak bolesne i utrudniają wykonywanie niektórych codziennych czynności, przede wszystkim jedzenie i picie. Dzieje się tak dlatego, że ból pojawia się, gdy afta wchodzi w kontakt z drażniącymi czynnikami.
 
 

Skąd się biorą afty?

Do najczęstszych przyczyn powstawania aft należą niewielkie urazy w jamie ustnej. Mogą być one efektem przygryzania dziąsła lub języka albo podrażnień spowodowanych przez aparat ortodontyczny. Afty bywają też skutkiem zbyt intensywnego szczotkowania zębów, przy którym dochodzi do otarć dziąsła i śliuzówki.
Afty powstają niekiedy także w reakcji na niektóre pokarmy podrażniające błonę śluzową jamy ustnej. Do tej grupy należy między innymi czekolada, niektóre przyprawy czy owoce cytrusowe. Niektóre produkty do higieny jamy ustnej też mogą zawierać drażniące substancje.
U dzieci afty tworzą się też przy niedoborach niektórych składników odżywczych, zwłaszcza kwasu foliowego, żelaza i witaminy B12).
 
 
Afty – jak wyglądają i czy są zaraźliwe? Leczenie aft w domu i u dentysty
 
 

Czy afty są zaraźliwe?

Nie, aftami nie można się zarazić. Nie trzeba się obawiać, że afty mogłyby się przenieść na inną osobę. Afty nie są zaraźliwe, ponieważ nie są efektem infekcji, zatem ani bakterie, ani wirusy nie odpowiadają za ich powstawanie.
 
 

Jak leczyć afty?

Istnieją domowe sposoby, które pomagają w takiej sytuacji. Zaleca się ziołowe napary, przede wszystkim z szałwi, rumianku, łopianu, tymianku i dębu. Mają one właściwości ściągające i łagodzą ból.
 
Pomóc może także pasta z miodu i kurkumy, która ma działanie przeciwzapalne i wpływa regenerująco na śluzówkę jamy ustnej. Można także spróbować okładu z torebki herbaty po parzeniu. Taki okład osusza aftę i łagodzi związane z nią dolegliwości.
Warto sięgać po domowe sposoby, jeżeli raz na jakiś czas pojawia się afta. Jeśli jednak afty stanowią poważniejszy problem, ciągle nawracając, lepszym rozwiązaniem będzie wizyta u stomatologa. Przeprowadzi on diagnostykę, która pozwoli określić przyczynę powstawania takich nawracających aft oraz zaproponuje skuteczne rozwiązanie. W części przypadków może to oznaczać konieczność przeprowadzenia higienizacji jamy ustnej lub leczenia zachowawczego. W innych przypadkach lekarz przepisuje odpowiednie środki farmakologiczne.
 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o aftach, zapraszamy do Novadent. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 734 767 987 lub wypełniając formularz.