Ból zęba po leczeniu kanałowym

Ból zęba po leczeniu kanałowym

Czy ząb po leczeniu kanałowym może boleć? Choć zostały z niego usunięte unerwione tkanki, ból po leczeniu kanałowym nie należy wcale do rzadkości. Co go powoduje i jak poradzić sobie z tym problemem?

 

Nadwrażliwość pozabiegowa

Ból po leczeniu kanałowym nie jest wcale rzadkim zjawiskiem. Z zęba zostały usunięte unerwione tkanki, więc – jeżeli leczenie kanałowe zostało przeprowadzone skutecznie – nie powinien on już boleć. Jednak mogą boleć otaczające go tkanki i to właśnie ten ból odbierany jest często jako ból zęba.

Leczenie kanałowe to inwazyjny zabieg, w trakcie którego okolice zęba zostają podrażnione poprzez mechaniczne opracowanie kanałów i zastosowanie środków płuczących system kanałowy.

Ból związany z nadwrażliwością pozabiegową na szczęście najczęściej nie utrzymuje się długo. Z reguły ustępuje samoistnie już po kilkunastu godzinach lub kilku dniach. W wyjątkowych przypadkach może to potrwać dłużej – dwa lub trzy tygodnie. Jeżeli po upływie trzech tygodni nie minie, wówczas należy udać się z tym problemem do dentysty.

Z reguły wystarczy jednak uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o tym, by nie podrażniać leczonego miejsca, a zatem starać się gryźć drugą stroną jamy ustnej i wybierać potrawy, które nie wymagają dużo gryzienia. Można też złagodzić ból, stosując płukanki z ziół o przeciwzapalnych właściwościach, takich jak rumianek i szałwia. Pomóc może także zimny okład przykładany na skórę w okolicy zęba.

 

Ból przy nagryzaniu

Zdarza się i tak, że ząb po leczeniu kanałowym nie boli sam z siebie, lecz ból daje o sobie znać przy nagryzaniu lub stukaniu w ząb. Przyczyną może być niewłaściwie dopasowane wypełnienie. Przy zbyt wysokim wypełnieniu bowiem tkanki utrzymujące ząb są poddawane zbyt dużemu obciążeniu. Rozwiązanie problemu w tym przypadku może być tylko jedno – trzeba odwiedzić gabinet stomatologiczny, żeby skorygować wysokość wypełnienia. A do czasu wizyty trzeba się starać nie nagryzać zęba, by nie zaostrzyć stanu zapalnego.

 

Ból po upływie dłuższego czasu od leczenia

Zdarzają się też takie przypadki, że po leczeniu kanałowym ząb nie zdradza niepokojących objawów, a tymczasem zaczyna boleć po upływie kilku miesięcy, a nawet lat. Najczęściej takie objawy świadczą o tym, że tak naprawdę leczenie kanałowe zostało przeprowadzone nieskutecznie. W kanałach pozostała nieusunięta miazga – któryś z nich został niedokładnie oczyszczony, a być może nawet całkiem przeoczony.

Jaka jest na to rada? Jedynym rozwiązaniem jest wykonanie reendo, czyli przeprowadzenie powtórnego leczenia kanałowego. Oczywiście tym razem powinno ono zostać przeprowadzone skutecznie.

 

Umów się na wizytę!

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o leczeniu kanałowym, zapraszamy do Novadentu. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 734 767 987 lub wypełniając formularz.