Leczenie kanałowe pod mikroskopem w jarosławiu

Leczenie endodontyczne krok po kroku

Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe, w wielu przypadkach jest ostatnią deską ratunku dla zęba. W jakich sytuacjach je przeprowadzamy i jak przebiega taki zabieg?
 
 

Kiedy potrzebne jest leczenie endodontyczne?

Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe, bywa konieczne w przypadku infekcji i chorób miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych korzenia zęba. Taki stan jest następstwem nieleczonej albo nieprawidłowo leczonej próchnicy. W początkowym etapie atakuje ona szkliwo, jednak z czasem rozprzestrzenia się, przenikając do głębszych tkanek.
 
Dopóki zasięg próchnicy obejmuje bardziej zewnętrzne tkanki zęba – szkliwo i zębinę – można zaradzić problemowi, przeprowadzając konwencjonalne leczenie zachowawcze. Sytuacja pogarsza się jednak, gdy próchnica dociera do miazgi, czyli unaczynionej i unerwionej tkanki wewnętrznej. W takim przypadku już tylko leczenie kanałowe może uratować przed utratą zęba.
 
Jak przebiega leczenie endodontyczne? Omówimy pokrótce poszczególne etapy tego zabiegu.
 

Konsultacja i diagnostyka

Leczenie stomatologiczne zazwyczaj zaczyna się od konsultacji lekarskiej i dokładnej diagnostyki. Nie inaczej jest w przypadku leczenia kanałowego – trzeba stwierdzić, czy ząb kwalifikuje się właśnie do takiego zabiegu oraz odpowiednio go zaplanować, by mógł on zostać przeprowadzony skutecznie. Podstawą do diagnostyki jest badanie RTG. Pozwala ono lekarzowi poznać szczegółowo stan zęba i budowę jego kanałów korzeniowych.
 
 

Przygotowania – znieczulenie i założenie koferdamu

Ząb i jego okolice zostają odpowiednio przygotowane do zabiegu. Proces ten obejmuje podanie znieczulenia – tak aby leczenie odbyło się bezboleśnie i komfortowo – oraz założenie koferdamu. To cienka gumowa membrana izolująca pole zabiegowe od pozostałej części jamy ustnej. Poprawia higienę zabiegu, zapobiegając przedostawaniu się do pola zabiegowego śliny i podrażnianiu tkanek jamy ustnej przez płyny stosowane do dezynfekcji kanałów.
 

Leczenie endodontyczne krok po kroku

 

Usunięcie miazgi z korony zęba

Następnym krokiem jest otworzenie korony zęba, by uzyskać dostęp do jego wnętrza, oraz usunięcie znajdującej się tam miazgi. W nowoczesnej stomatologii można ten etap przeprowadzić bez dewitalizacji, czyli wcześniejszego “zatrucia” zęba.
 
 

Oczyszczenie kanałów korzeniowych

Następnie zlokalizowane zostają ujścia kanałów. Poszerzamy je za pomocą specjalnych endodontycznych narzędzi przy jednoczesnej irygacji płynami przeciwbakteryjnymi. Na tym etapie kanały dokładnie oczyszcza się ze zmienionej chorobowo miazgi.
 
 

Wypełnienie kanałów

Po opracowaniu i osuszeniu kanałów, są one wypełniane ciekłą gutaperką. To materiał na bazie naturalnego kauczuku. Jest on biozgodny, a zatem jest w pełni tolerowany przez organizm, nie powoduje reakcji alergicznych i nie podrażnia tkanek okołowierzchołkowych. Ma również właściwości antybakteryjne. Co istotne, nie ma wpływu na kolor zęba i nie rozpuszcza się pod wpływem płynów tkankowych, takich jak ślina.
 

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak przeprowadzamy leczenie endodontyczne, odwiedź Novadent. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i rozwiejemy wątpliwości. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 734 767 987 lub wypełniając formularz.