Leczenie kanałowe w ciąży

Leczenie kanałowe w ciąży

Leczenie kanałowe przeprowadza się w przypadku zapalenia miazgi. Zabieg polega na usunięciu zainfekowanej lub uszkodzonej miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych oraz wypełnieniu powstałego pustego miejsca ciekłą gutaperką. W wielu przypadkach leczenie kanałowe jest jedynym sposobem na uratowanie przed utratą zęba. Ale czy w ciąży można leczyć zęby kanałowo?
 
 

Ciąża a leczenie kanałowe zęba – czy można je przeprowadzić?

Ciąża nie musi oznaczać rezygnacji z leczenia stomatologicznego. Ściślej mówiąc, zaniedbanie leczenia zębów w tym okresie może mieć niekorzystne skutki. Choroby zębów i stany zapalne mają negatywny wpływ nie tylko na stan organizmu matki, lecz również jej nienarodzonego dziecka. Dlatego leczenie – również kanałowe – jest wręcz wskazane. Ale w pewnych przypadkach wiąże się ono też z ryzykiem, dlatego trzeba podejść do niego ze szczególną ostrożnością. I nie każdy moment ciąży jest odpowiedni na poddanie się takiemu zabiegowi.
 
 

Kiedy leczyć zęby kanałowo w ciąży?

To, czy można bezpiecznie poddać się leczeniu kanałowemu, zależy w dużej części od tego, w którym okresie ciąży znajduje się Pacjentka. Odradza się leczenie kanałowe w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ występuje wtedy większe ryzyko poronienia.
 
Natomiast trzeci trymestr wiąże się z większym dyskomfortem przy przebywaniu w pozycji leżącej – jest on spowodowany uciskaniem żyły głównej dolnej. W tym okresie większe jest także ryzyko zawrotów głowy i omdleń.
 
Jak z tego wynika, zarówno względy bezpieczeństwa jak i komfortu wskazują, że w czasie ciąży najlepszym momentem na leczenie kanałowe jest drugi trymestr.
 
 
Leczenie kanałowe w ciąży
 
 

Ciąża a RTG

Jednym z wyzwań leczenia kanałowego w czasie ciąży jest badanie rentgenowskie. Diagnostyka w przypadku zabiegów endodontycznych opiera się przede wszystkim na zdjęciach RTG. To one pozwalają poznać dokładną ilość i budowę kanałów korzeniowych, a po zabiegu pozwalają stwierdzić, czy został on przeprowadzony skutecznie
 
Odradza się jednak wykonywanie takich badań u Pacjentek w ciąży, szczególnie w jej pierwszym trymestrze, ponieważ promieniowanie rentgenowskie może wywrzeć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka.
 
Na szczęście możliwe jest leczenie kanałowe w ciąży bez RTG. Jeśli jest ono bezwzględnie potrzebne, lekarz może bez wcześniejszych badań oczyścić kanały korzeniowe i wypełnić je tymczasowo, co pozwoli zachować ząb przez kolejne miesiące. Już po porodzie zostanie wykonane zdjęcie RTG i dokona się ostatecznego wypełnienia kanałów.
 
 

Ciąża a zatruwanie zęba

Pacjentki w ciąży obawiają się niekiedy, że zatruwanie zęba zaszkodzi ich rozwijającemu się dziecku. Te obawy akurat nie są uzasadnione. Po pierwsze dlatego, że środki używane do zatruwania zęba są bezpieczne. Po drugie natomiast, nowoczesna stomatologia pozwala na przeprowadzenie leczenia kanałowego bez zatruwania zęba i w Gabinecie Novadent właśnie leczymy kanałowo bez zatruwania zęba.
 
 

Ciąża a znieczulenie

Leczenie kanałowe jest zabiegiem standardowo przeprowadzanym w znieczuleniu. Tu pojawia się kolejny problem. Nia zaleca się poddawać takiemu zabiegowi Pacjentki w ciąży bez znieczulenia. Ból wywołuje stres, a wówczas występują w organizmie procesy biochemiczne, które mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka.
 
Znieczulenie jest więc wskazane, ale nie każdy środek można bezpiecznie zastosować u Pacjentek w ciąży. Na przykład środki obkurczające naczynia krwionośne wiążą się z ryzykiem niedokrwienia mięśnia macicy. Dlatego kanałowe leczenie zęba w ciąży wymaga szczególnej ostrożności przy doborze środków znieczulających.
 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu kanałowym w ciąży, odwiedź Novadent. Na wizytę możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer 734 767 987 lub wypełniając formularz.