15 lis Pęknięty ząb po leczeniu kanałowym
Leczenie endodontyczne to zabieg, który zazwyczaj kończy się pomyślnie. Zdarza się jednak, że w pewnym momencie, po jego przeprowadzeniu, następuje pęknięcie zęba leczonego kanałowo. W wielu sytuacjach da się go uratować, ale nie zawsze. Co robić w takich okolicznościach i jakie są przyczyny takiego zjawiska?
Objawy pęknięcia zęba leczonego kanałowo
Jakie są objawy pęknięcia zęba po leczeniu kanałowym? Przede wszystkim należy tu powiedzieć o:
– bólach podczas gryzienia i żucia,
– obrzęku wokół zęba,
– nadwrażliwości na zmiany temperatury i słodkie pokarmy.
Pęknięty martwy ząb nie boli, ponieważ pozbawiony jest miazgi. Ból może być jednak odczuwalny w tkankach, które go otaczają. Jeśli doszło do pęknięcia korzenia po leczeniu kanałowym, ból jest silny i pulsujący, ciężko go złagodzić przy pomocy leków przeciwbólowych. W takiej sytuacji jak najszybciej trzeba skonsultować się ze stomatologiem – gromadzące się w resztkach zęba pozostałości po pokarmach mogą doprowadzić do infekcji.
Pęknięcie zęba po leczeniu kanałowym – przyczyny
Istnieje wiele przyczyn, które mogą doprowadzić do pęknięcia zęba po leczeniu kanałowym. Najczęściej jest to jednak efekt mniejszej wytrzymałości uzębienia. Jak się bowiem okazuje, zęby, które poddawane są leczeniu kanałowemu, same w sobie są już mocno zniszczone. Jeśli dodatkowo pozbawi się je miazgi, tracą one na wytrzymałości, stają się kruche i podatne na pękanie. Czasem zdarza się, że zęby pękają wtedy, gdy leczenie endodontyczne nie zostało przeprowadzone prawidłowo. Ryzyko pęknięcia zęba zwiększa również bruksizm, czyli niekontrolowane zgrzytanie zębami.
Pęknięty ząb leczony kanałowo – co robić?
Jeżeli doszło jedynie do pęknięcia korony, można ją łatwo odbudować. W takiej sytuacji często konieczne jest powtórzenie zabiegu. Jeżeli odłamała się część korony zęba, a korzeń pozostał, można zastosować wkład korzeniowy, a na nim – koronę protetyczną. Można też zastosować samo wypełnienie kompozytowe, jednak w takim przypadku ząb będzie bardziej podatny na pękanie. Takie podejście jest wskazane, gdy pacjent nie odczuwa bólu.
Jeśli chodzi o ukruszony lub pęknięty ząb po leczeniu kanałowym, dobrym rozwiązaniem może okazać się również założenie licówki. To cienki płatek z porcelany, dzięki któremu można dokonać korekty wizualnej uśmiechu. Co więcej, jest on w stanie wytrzymać – przy odpowiedniej higienie – nawet kilkanaście lat.
Jeżeli jednak złamanie nastąpiło głęboko, nie zawsze da się uratować ząb i często konieczna jest jego ekstrakcja. Wówczas warto pomyśleć o implancie lub moście protetycznym – oba te rozwiązania w pewien sposób zastępują naturalny ząb.
Dowiedz się więcej
Zastanawiasz się czy Twój pęknięty lub ukruszony ząb leczony kanałowo można jeszcze uratować? Nie dowiesz się tego, jeśli nie skonsultujesz się ze specjalistą. Dlatego serdecznie zapraszamy do gabinetu Novadent, gdzie zaproponujemy Ci najlepsze metody leczenia w Twoim przypadku. Nie wahaj się i zadzwoń na numer 734 767 987 lub wypełnij formularz.