20 kwi Pojedynczy brak zębowy- Dlaczego warto go odbudowywać?
Nawet drobne mankamenty w postaci pojedynczej luki zębowej niekorzystnie wpływają na estetykę uśmiechu i w dłuższej perspektywie czasowej mogą być źródłem poważnych problemów zdrowotnych. Najczęstszym powodem ich powstawania są zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej, które w prowadzą do rozwoju próchnicy, chorób przyzębia oraz rzutują na zdrowie ogólne. Czasem braki w uzębieniu są wynikiem nieszczęśliwego zdarzenia losowego, np. wybity ząb podczas rozgrywek sportowych, czy zabaw z dzieckiem. Winowajcą utraty zęba mogą być również złe nawyki, np. otwieranie butelek zębami. Niezależnie jednak od przyczyny oraz umiejscowienia braków w łuku zębowym, warto jak najszybciej pomyśleć o ich odbudowie.
Dlaczego warto uzupełniać pojedynczą lukę zębową? Jak pojedynczy brak zębowy wpływa na funkcjonalność w jamie ustnej? Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.
Efekt Godona, czyli co się dzieje po utracie zęba
Nie każdy ma świadomość, że brak pojedynczego zęba rzutuje na funkcjonowanie całego zgryzu. Dzieje się tak na skutek nierównomiernego rozłożenia sił w narządzie żucia, spowodowanego brakiem odpowiedniego obciążenia w miejscu luki. W ten sposób dochodzi do nadmiernego obciążenia sąsiadującego z brakiem zęba, który zaczyna stopniowo przechylać się w stronę ubytku.
Konsekwencją takiego stanu jest znaczne osłabienie zęba, który jest bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne (ukruszenia, pęknięcia), co sprzyja gromadzeniu się różnorodnych bakterii i resztek jedzenia w ubytkach.
W sytuacji gdy brakuje jednego zęba, zachodzi proces powolnego wysuwania się zęba stycznego przeciwstawnego z kości. Zjawisko to nazywa się efekt Godona.
Dotyczy ono nie tylko zęba przeciwstawnego, ale również pozostałych, sąsiadujących z luką. W miejscu, braku zęba stopniowo zaczyna zanikać kość, co sprawia, że sąsiednie zęby tracą oparcie i zaczynają się przemieszczać. Aby zapobiec dalszym komplikacjom,
warto rozważyć szybką odbudowę brakującego zęba, np. korzystając z leczenia protetycznego lub implantologicznego.
Pojedynczy brak zęba – jak wpływa na mięśnie żucia i powstawanie wad ortodontycznych?
Komplikacje powstałe po utracie pojedynczego zęba są widoczne po pewnym czasie. Kładący się w jedną stronę ząb, zaczyna wystawać po drugiej stronie, wychodząc ponad płaszczyznę zgryzu. To sprawia, że stykające się ze sobą szczęki wyczuwają przeszkodę i zaczną przesuwać się tak, aby ją omijać. Z tego powodu mięśnie żucia znajdują się w nienaturalnej pozycji i zaczną pracować nieprawidłowo. Wysunięty ząb jest nieco dłuższy niż inne i ma odsłoniętą większą część korzenia, którego nie przykrywa dziąsło. W takiej sytuacji ząb bardziej narażony na osadzanie się płytki nazębnej, na której gromadzą się resztki jedzenia, co stanowi pożywkę dla bakterii próchnicowych. W konsekwencji może to doprowadzić do ekspansji groźnych bakterii i rozwoju paradontozy, co skutkuje utratą naturalnych zębów. Aby skorygować długość zęba wysuniętego, często konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego lub ortodontycznego.
Ponadto, dysfunkcje, wynikające z efektu Godona mogą objawiać się przeszywającym bólem stawu do ucha, żuchwy czy potylicy, nasilającym się przy mówieniu bądź żuciu. Jest to zespół Costena (zespół bolesnego stawu skroniowo- żuchwowego), który znacząco pogarsza komfort codziennego funkcjonowania i dlatego powinien być niezwłocznie zdiagnozowany i leczony.
Utrata jedynki a estetyka uśmiechu
Czasem utracony ząb znajduje się w widocznym miejscu, co sprawia, że estetyka uśmiechu ulega znacznemu pogorszeniu. Problem jest szczególnie dotkliwy w przypadku utraty przednich zębów, czyli „jedynek” . Taka sytuacja rzutuje na komfort psychiczny Pacjenta, który odruchowo zaczyna zasłaniać usta dłonią podczas mówienia, a z czasem wręcz unika kontaktów towarzyskich w obawie przed negatywną oceną ze strony rozmówców. Jedną z metod rozwiązania tego problemu jest niezwłoczne podjęcie leczenia implantologicznego lub protetycznego. Wszczepienie implantu wyposażonego w odpowiednią koronę protetyczną z pewnością na stałe przywróci piękno i funkcjonalność uzębienia. Dzięki temu będziesz mógł na stałe cieszyć się wymarzonym uśmiechem. Poprawi się również Twój komfort psychiczny i poczucie pewności siebie, dzięki czemu zyskasz nowe możliwości w sferze prywatnej i zawodowej.
Zanik kości w miejscu po utraconym zębie
Poza względami estetycznymi, w dłuższej perspektywie czasowej luka zębowa uruchamia stopniowy proces zaniku tkanki kostnej, w miejscu po utraconym korzeniu zębowym. Dzieje się tak dlatego, ponieważ tkanki kostne analogicznie do mięśni muszą „pracować” i mieć odpowiednie obciążenie. W przypadku utraty tej funkcjonalności może dochodzić do zaburzeń w zakresie narządu żucia, co rzutuje również na obciążanie układu trawiennego ( zbyt duże kawałki jedzenia trafiają do żołądka i podrażnieniu ulega również błona śluzowa )
Ponadto, w przypadku zaawansowanego procesu zaniku tkanki kostnej, niemożliwe jest przeprowadzenie zabiegu implantacji. W tej sytuacji istnieje konieczność przeprowadzenia dodatkowych zabiegów chirurgicznych takich jak: podniesienie dna zatoki szczękowej czy sterowana regeneracja kości. Można łatwo zapobiec temu scenariuszowi, jeśli w krótkim czasie po ekstrakcji zęba, zaplanujemy jego rekonstrukcję na bazie implantów, do których zostanie przytwierdzona wybrana praca protetyczna.
Umów się na wizytę!
Zmagasz się z utratą pojedynczego zęba i rozważasz jego odbudowę? Warto zrobić to jak najszybciej! Długotrwały brak zębowy powoduje szereg komplikacji zdrowotnym i zagraża estetyce uśmiechu. W Novadent Jarosław dysponujemy nowoczesnymi metodami leczenia implantologicznego i protetycznego. Nasi eksperci to osoby z dużym doświadczeniem, wysokimi umiejętnościami i empatią. Z pewnością dobiorą dla Ciebie najbardziej skuteczne sposoby leczenia, dzięki którym odzyskasz piękny i zdrowy uśmiech. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 734 767 987 lub wypełniając formularz.